Yüksekte Çalışacaklarda Yapılması Gereken Muayene ve Tetkikler

Bu yazımızda yüksekte çalışacaklara yapılacak muayene ve tetkikler konusunu kısaca ele almaya çalışacağız.

yüksekte çalışma

 

Yüksekte çalışma konusu iş güvenliğinde yazılı ve yazılmamış, iş yerine göre önem arz eden ve çok çalışılan bir alandır. Yüksekte çalışacaklar ile ilgili olarak benim kişisel görüşlerimi paylaşacağım, zira işe giriş muayenelerinde çok önemli ve yaşam kurtarıcı olabilir. İşyeri hekimi tarafından yapılan işe giriş muayenesinde, ben yükseklik korkusu olup olmadığını mutlaka soruyorum ve forma bu soruyu da ekledim. Çalışanın bu konudaki ifadesi çok önemli olup, yükseklik korkusu olanlar için zaten yüksekte çalışamaz ibaresini mutlaka forma belirtiyorum. İkincil olarak sorgulanması gerekenler ise, epilepsi hastalığı, tip 1 diabet , hipertansiyon, aritmi ve panik atak. Bunlar mutlaka sorgulanmalıdır. Bunlara ilaveten, nörolojik muayene ve göz muayenesi de önemli konular arasında yer almaktadır.

İşe giriş formlarındaki sorular ve cevapları işyeri hekimi tarafından ciddiyetle sorgulanmalıdır. Özellikle inşaat sektöründe, işe giriş periyodu zaman zaman çok yoğun bir biçimde yaşanmakta olsa dahi çalışana işe girişlerde mutlaka en az 15 dakika ayrılmalı ve yukarıda belirttiğim konular ciddiyetle ele alınmalıdır. Bu muayeneler esnasında gözden kaçacak bir ayrıntı ya da rutin prosedürlerden kaynaklanan bir işi hafife alma neticesinde bir değil birden çok insanın sağlık ve güvenliğinin tehlikeye atılacağı unutulmamalıdır.

Dr. A.Oğuz Aydın

 

* Bu makalenin yayın hakları www.is-sagligi-ve-guvenligi.com websitesine ait olup, referans belirtilmeden kullanılması halinde kanuni haklarımız saklı bulunmaktadır.

Ek Bilgi