Ekranlı Araç Kulananlarda Yapılacak Göz Muayeneleri

Ekranlı araç kullananlarda göz muayenesi yapılması yönetmelik gereği zorunludur. İşe girişlerde ve devamında periyodik olarak yapılması gerekmektedir.

 

 

Ancak yönetmelikte oftalmolojik testler denilerek bu konuda yapılacaklar işyeri hekiminin insiyatifine bırakılmıştır. İşe girişlerde yapılması gerekenler göz önünde bulundurulduğunda bana göre genel bir oftalmolojik muayeneye ek olarak, göz tansiyonu mutlaka ölçülmelidir. Ekranlı araçlarda çalışacaklardaki mevcut olabilecek bir glokom rahatsızlığı aktive olacak ve şiddetli başağrısı nedeni olabilecektir. Bu muayenelerden sonra gerekirse görme alanı ve göz tomografisi de uygulanabilir. Her ne kadar periyodik muayeneler için bir süre verilmediyse de benim kişisel görüşüm yılda bir kez yapılması yönündedir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik'i okuyabilirsiniz.

Dr. A. Oğuz Aydın

 

* Bu makalenin yayın hakları www.is-sagligi-ve-guvenligi.com websitesine ait olup, referans belirtilmeden kullanılması halinde kanuni haklarımız saklı bulunmaktadır.

Ek Bilgi