Risk Değerlendirme ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu yazımızda özellikle küçük işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda sıklıkla merak ettikleri konulara yer vermeye çalışacağız ve konuları soru cevap şeklinde bir yaklaşımla ele alacağız.

 

Yaptığımız iş çok fazla değişkenlik göstermeye başlarsa ve çalışanlarımız farklı yerlerde çalışmak üzere yer değiştiriyorlarsa bu durumda ne yapabiliriz?

 

Böyle bir durumda kabaca elinizden geldiğince tehlikeleri ve oluşturdukları riskleri değerlendirmeye çalışın. Bu genel değerlendirme işlerinizin önemli bir kısmı için sizi belli bir seviyeye ulaştırmalıdır. Farklı ve yeni tehlikeleri kapsayan bir yerde çalışmaya başladığınızda daha spesifik bir değerlendirme yapılmalıdır. Ancak her seferinde en baştan risk değerlendirmesi yapmanız gerekmez. Sadece önceden yapılmış olan risk değerlendirmesini yeni tehlikelerden kaynaklanacak riskleri göz önüne alarak yapmanız yeterli olacaktır.

Bir işyerini paylaşıyorsak bu durumda ne yapmalıyız?

Diğer işçiler veya kendi namına çalışanları etkileyebilecek işinizle ilgili riskler ve aldığınız önlemler konusunda bilgilendirin. Ayrıca, aynı şekilde kendi çalışanlarınızı da işyerinizi paylaşan diğer çalışanların yaptıkları iş ile ilgili ortaya çıkabilecek riskler konusunda bilgilendirin.

Çalışanlarımızın yükümlülükleri de var mıdır?

Evet. İşyerinde işverenin iş sağlığı ve güvenliğini geliştirmek için gösterdiği çaba konusunda işbirliği yapmak ve kurallara uymak çalışanların kanuni yükümlülüğüdür. (Örneğin, işveren tarafından sağlanan kişisel koruyucu donanımın kullanılması ve çalışanların bu konuda birbirlerini uyarması gibi) Çalışanların yükümlülüğü ve işyerinde ortaya çıkabilecek riskler ve meslek hastalıkları konusunda işverenin çalışanları bilgilendirme yükümlülüğü 4857 sayılı İş Kanunu 77. madde'de açıkça ifade edilmiştir.

Çalışanlarımdan birinin kişisel durumunda değişiklik olursa ne yapılmalı?

Risk değerlendirmeniz gözden geçirilmeli. Örneğin, yeni doğum yapmış veya hamile olan bir çalışan için spesifik risk değerlendirmesi yapılmalı, ağır yük kaldırmak ya da kimyasallarla çalışmak gibi bazı görevlerin bu yeni duruma uygun olmadığı göz önüne alınmalıdır. Bir çalışanın sakatlık geçirmesi, hastalık ya da başka sebeple sonradan ortaya çıkan bir fiziksel engeli olması halinde iş-işçi uyumu göz önüne alınarak gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Ciddi cerrahi operasyon geçiren çalışanlar yeniden çalışmaya başladığında da bazı özel gereksinimler ortaya çıkacaktır. Bunları aklınızdan çıkarmazsanız her zaman siz ve çalışanlarınız için daha iyi çözümler bulabilirsiniz.

Bazı risklerin değerlendirmesini önceden yaptıysak?

Örneğin tehlikeli kimyasallarla çalışıyorsanız ve halihazırda bu durumun sağlığa ilişkin ortaya çıkardığı riskleri belirlemiş ve önlemlerini "Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik" ve konuya ilişkin mevzuata göre aldıysanız, bu konuda önemli bir yol almışsınız demektir.

Elbette, bu konuda çalışan bir iş güvenlik uzmanı kadar yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olmayabilirsiniz, ancak sadece yaptığınız iş ile ilgili mevzuatın gereklerini yerine getirmek dahi işyerinizdeki "iş sağlığı ve güvenliği" seviyesini önemli derecede yükseltmenizi sağlayacaktır. Özellikle, mevzuatın iş güvenliği uzmanı istihdam etmeyi zorunlu kıldığı kapsamın dışında kalan işletmeler için kendiliklerinden böyle bir yaklaşımda bulunmak büyük önem taşımaktadır.

* Bu makalenin yayın hakları www.is-sagligi-ve-guvenligi.com websitesine ait olup, referans belirtilmeden kullanılması halinde kanuni haklarımız saklı bulunmaktadır.

Ek Bilgi