Bir Kariyer Fırsatı Olarak İş Güvenliği Uzmanlığı

Mevzuatımıza göre, devamlı olarak 50 ve üstünde işçi çalıştırılan, 6 aydan uzun "sürekli" işlerin yapıldığı ve "sanayiden sayılan" tüm işletmelerde tehlike sınıfına uygun bir iş güvenliği uzmanı istihdamı zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu doğrultuda ilgili eğitim kurumlarından gerekli eğitimi almış ve bakanlığın sınavını kazanarak uzmanlık sertifikasını alıp bu alanda çalışmaya başlayacak iş güvenliği uzman adaylarının merak ettikleri konulara değinmeye çalışacağım.

 

 

Ne yazık ki, yenilenen mevzuatın getirdiği zorunluluklar karşısında ortaya çıkan yetişmiş uzman açığı sebebiyle iş sağlığı ve güvenliği konusunun populeritesi artarken bir yandan da -elbette ülkemizdeki yüksek işsizlik oranının da katkılarıyla- bu görece yeni çalışma alanının adeta bir umut kapısına dönüştüğünü gözlemlemekteyim.

Özellikle, eğitimini aldığı alanda yeterli iş imkanlarına sahip olmayan mühendis, mimar ve teknik personelin bu ilgisi bir yere kadar doğal olmakla beraber, iş sağlığı ve güvenliğini içselleştirmeden, bu alana sadece maddi kazanç motivasyonu ile atılanların karşılaştıkları en büyük problem olan, bir iş yerinde profesyonel çalışmaya adım attıklarında ne yapacaklarını tam olarak kestirememelerini, görev, yetki ve sorumluluklarının dahi farkında olmamalarını endişe verici bir gelişme olarak yorumluyorum.

Her ne kadar 180 saatlik bir teorik eğitim ve 40 saatlik bir uygulamalı eğitim de görse, bu yoğun bilgi bombardımanının ardından belki o güne dek hiç sanayi alanında çalışmamış (iyimser bir bakışla, makine, inşaat, maden vb. alanlardaki mühendis(lik)ler dışında tutulabilir?) uzman adayları bir işletme ile sözleşme imzaladıktan hemen sonra eğitim aldıkları kurumu arayıp "şimdi ne yapacağım?" diye sorabiliyorlar.

Bir hatırlatma olarak, kariyer sitelerindeki iş ilanlarında özellikle vurgulanan "mevzuata hakim" ibaresinin ne denli önemli olduğunu vurgulamak isterim. İSG alanında çalışacak profesyonellerin mevzuata hakim olması hayati derecede önem taşımaktadır. Zira, bir iş yerinde yürütülen faaliyetlerin mevzuata uygun olarak düzenlenmesi, yüzde yüz olmasa da büyük oranda iş güvenliği ve işçi sağlığı anlamında o işyerini yüksek seviyelere taşıyacaktır.

Hanginiz acemi bir pilotun kullandığı uçağa binmek istersiniz? Eminim, yaşama kenarından köşesinden tutunmuş ve akli dengesi yerinde olan kimse canını ehliyetsiz ve emniyetsiz bir sürücünün eline emanet etmeyecektir.

Dolayısıyla, iş güvenliği uzmanlığının sadece yeni bir kazanç kapısı gibi algılanmasındaki yanlışlığın bilincinde, bu alanın aynı zamanda bir sosyal sorumluluk olduğunu unutmadan, iş yerindeki çalışanların sağlık ve emniyetlerinin ve hatta ailelerinin geleceğinin bize emanet olduğunun farkındalığıyla hareket edilmelidir.

Geçmiş dönemlerde, örneğin gaz dolum istasyonu sorumlu müdürlüğü sertifikalarını -bir anlamda- satan sorumsuz insanların da katkılarıyla meydana gelen veya kıyısından dönülen felaketler sanıyorum bu konudaki en güzel "kötü" örnektir.

Bir işyerinin yanması, sadece işverenin yatırımının yok olması değil, aynı zamanda milli servete inen bir darbe ve birçok yeni işsiz demektir. Güvensiz ve sağlıksız bir ortamda yürütülen faaliyetler yüzünden ortaya çıkabilecek sağlık problemleri ve yaşam kayıpları, aynı iş yerinde beraber yemek yediğiniz, sohbet ettiğiniz, gününüzün büyük kısmını beraber geçirdiğiniz bir anne, baba ya da evladın ve yakın çevresinin acı çekmesine sebep olacaktır.

Bu sebeple, İSG alanında yapacağınız çalışmaların hedefe yönelik olması gerekliliğini, bir iş yerinde sağlıklı ve güvenli bir ortam oluşmasına katkıda bulunmanın vereceği manevi hazzın parayla ölçülemeyeceğini aklınızdan çıkarmadan ve bunun aynı zamanda insani ve vicdani bir sorumluluk olduğunun bilincinde, bu görece yeni uzmanlık alanında yapacağınız işin hakkını verebilmenizi diliyor ve bunu başarmak için sürekli kendimizi geliştirmemiz gerektiğinin farkında olduğunuzu umuyorum.

Bir sonraki yazımızda "iş güvenliği uzmanı olarak ne yapacağım?" sorusuna cevaplar aramaya çalışacağız.

* Bu makalenin yayın hakları www.is-sagligi-ve-guvenligi.com websitesine ait olup, referans belirtilmeden kullanılması halinde kanuni haklarımız saklı bulunmaktadır.

Ek Bilgi