4 items tagged "risk algısı"

1 - 4 Arası Sonuçlar ( Toplam 4 )

Go-kart Kazaları ve İş Güvenliği Kültürü Üzerine

Bu yazımızı konuyu gündemde tutmak adına geride kalan hafta içerisinde yaşanan ölümlü kaza üzerine gokart işletmelerinde iş güvenliğine ayırdık. Gencinden yaşlısına pek çok insanın risklerden bihaber eğlenmek üzere ilgi gösterdiği karting sporundaki denetimsizlik malesef 23 yaşındaki bir genç kızın feci biçimde hayatını kaybetmesine yol açtı.

Meydana gelen bu feci kaza sonrasında dikkatler yeniden karting tesislerine yönelirken, karting sporu güvenli mi, gokart tesisleri yeterince denetleniyor mu, bu kaza ilk mi gibi sorular akla geldi ve hızlı gelişen gündem yüzünden bir hafta içerisinde de gündemden düştü.

go kart kazaları ve iş güvenliği

Beş Adımda Risk Değerlendirme

İşyerinde risklerin değerlendirilmesi 2008 yılından itibaren Avrupa'da giderek önem kazanmış ve kuruluşların bu konuda çalışma yapmaları için özendirici ve bilgilendirici bir süreç başlamıştır. Risk değerlendirmesinin iş sağlığı ve güvenliği yönetiminde ilk adım olduğu, daha anlaşılır bir hale getirilmesi gerektiği, kurumlara nasıl uygulanacağının öğretilmesi gerektiği ve bu çalışmayı yapmanın yasal bir zorunluluk olduğuna dikkat çekilmektedir.

Ülkemizde de risk algısı ve farkındalığı düşük düzeyde olduğu, bu konuda çalışmalar ya hiç yapılmamakta ya da yetersiz kalmakta olduğu için risklere karşı önlemler alınamadığı ve bu durumun özellikle de KOBİ'ler için söz konusu olduğu aşikardır.

Giriş ve yol gösterici olması açısından bu makalede pratik olarak beş adımda risk değerlendirme ele alınacaktır.

Risk Algısı Nedir?

Kaptan Edward J. Smith, 1907 yılında New York Times'a verdiği röportajda şöyle demiş;

"Hayatım boyunca edindiğim tecrübeler arasında, kazalar hakkında konuşmaya değer herhangi bir durumla karşılaşmadım. Tüm hayatım boyunca denizde sadece bir kez sorunlu gemi gördüm. Bununla birlikte ne bir gemi kazası gördüm ne de gemi kazası sonucu meydana gelen felaket durumunu yaşadım."

Bu sözleri söyleyen kişinin kim olduğunu merak ettiyseniz, kendisi Titanic'in kaptanı!

Risk Değerlendirme ve Temel Tanımlar

İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları denince belki de akla ilk gelen şey olan risk değerlendirmesi ilk bakışta kolay gibi görünse de, işin içine girince -özellikle bu konuda çalışmaya yeni başlayan- uzmanların dahi zorlandığı ve kafalarının karışmasına sebep olan bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Peki nedir bu İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği'yle beraber 19 yönetmelikte ve işyerinde çalışanların sağlık ve güvenliklerini iyileştirmeye yönelik tedbirler alınmasına ilişkin 12.06.1989 tarihli Avrupa Birliği Konsey Direktifi'nde de sıkça anılan risk değerlendirmesi?